Stypendia dla niepełnosprawnych uczniów

logotyp-dolny-slaskWspółpraca samorządów i organizacji pozarządowych to jeden ze skutecznych sposobów rozwiązywania lokalnych problemów społecznych. Właśnie w ramach takiego partnerstwa Fundacja "Promyk Słońca" aktywnie włączyła się do jedynego w Polsce programu wsparcia stypendialnego dla niepełnosprawnych uczniów.


Dolny Śląsk to jedyny region w Polsce, w którym z inspiracji organizacji pozarządowych opracowano system stypendialny dla uczniów niepełnosprawnych „Sprawny uczeń”. Jednorazowe stypendia, przyznawane już po raz drugi z rzędu, mogą zostać przeznaczone na zakup przedmiotów ułatwiających lub umożliwiających naukę. Uczniowie będą też mogli zapłacić za zajęcia rehabilitacyjne, kursy doszkalające, obozy, kolonie czy zakwaterowanie.
Na realizację programu marszałek województwa dolnośląskiego przeznaczył 800 tysięcy złotych, czyli dwukrotnie więcej niż przed rokiem. Lista stypendystów 2012/2013 została opublikowana na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Jednym z warunków udziału w programie „Sprawny uczeń” było spełnienie kryterium dochodowego. W grupie zgłoszonych uczniów znalazło się kilku, których dochody na osobę w rodzinie minimalnie przekraczały ustalony limit. W związku z tym, mimo spełnienia pozostałych warunków, uczniowie ci nie mogli zostać objęci programem stypendialnym. Właśnie dla nich Fundacja "Promyk Słońca" z własnych środków ufundowała jednorazowe świadczenia w wysokości  800 złotych.
Uroczyste wręczenie czeków odbyło się w sobotę 24 listopada w Dolnośląskim Centrum Filmowym przy ul. Piłsudskiego we Wrocławiu. Zaproszeni stypendyści wraz z rodzicami i opiekunami mieli okazję obejrzeć film "Magiczne drzewo" (tłumaczony na język migowy oraz z audiodeskrypcją dla osób niewidzących)i wzięli udział w specjalnie dla nich przygotowanych zabawach i konkursach.