Wspomnienie o Profesorze Czesławie Szmiglu

Szmigiel-zdjecie4 grudnia 2015 roku zmarł prof. Czesław Szmigiel, pediatra, specjalista chorób dzieci i młodzieży, Honorowy Przewodniczący Rady Naukowej Fundacji "Promyk Słońca".

Są tacy ludzie, po których odejściu pozostaje trudna do zapełnienia luka. Których osobowość, charakter, system wartości, wiedza i umiejętności wyrastają ponad przeciętność. Którzy są dla innych wzorem, nie odgradzając się przy tym od nich murem stanowiska, pozycji społecznej, prestiżu. Którzy potrafią i chcą dzielić się sobą z innymi.
Właśnie taki był profesor Czesław Szmigiel. Pediatra, adiunkt w Instytucie Pediatrii Krakowskiej Akademii Medycznej w latach 1960-1974, Ordynator Oddziału Chorób Dzieci Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie w latach 1974-1998, Profesor w Instytucie Rehabilitacji i kierownik Zakładu Rehabilitacji Chorób Wieku Rozwojowego krakowskiego AWF w latach 1986-2003, Profesor w Instytucie Fizjoterapii Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu, w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz w Świętokrzyskiej Szkole Wyższej w Kielcach. Były Wiceprezes Zarządu Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i odznaką ,,Za wzorową pracę w służbie zdrowia".
Mieliśmy zaszczyt i przyjemność współpracować z Profesorem przez wiele lat, Profesor Czesław Szmigiel był bowiem Honorowym Przewodniczącym Rady Naukowej naszej Fundacji. Każdy, kto go znał, pamięta zarówno ogromne zaangażowanie Profesora w sprawy zawodowe, jak i wielką dbałość o człowieka, pełne troski pochylenie się nad jednostką przy równoczesnym szerokim spojrzeniu na sprawy naprawdę ważne, fundamentalne.  
W swojej pracy naukowej Profesor Czesław Szmigiel skupiał się na problemach wieku rozwojowego, głównie chorób układu oddechowego i problemach dzieci z niepełnosprawnością. Jego prace były publikowane w czasopismach naukowych polskich i zagranicznych.

I choć licząca ponad 130 pozycji lista publikacji Profesora ani lista Jego dokonań zawodowych już się nie powiększą, to przecież jego dzieło żyje dalej: w pacjentach, którym Profesor pomógł, w studentach, których uczył, w pracownikach naukowych, których wykształcił. W nas wszystkich, którym zostawił cząstkę swej mądrości i prawości.
Profesor Czesław Szmigiel odszedł 4 grudnia 2015 roku. Pozostanie w naszej pamięci.