Centrum Wolontariatu Fundacji Promyk Słońca

centrum wolontariatu logonoweCentrum Wolontariatu Fundacji Promyk Słońca to wyjątkowe miejsce, w którym spotykają się rodziny dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz osoby, które chcą i mogą poświęcić swój czas dzieciom o specjalnych potrzebach. Nasi wolontariusze uczestniczą w specjalistycznych warsztatach i są dobrze przygotowani do pracy z dziećmi z niepełnosprawnością.

Centrum Wolontariatu Fundacji „Promyk Słońca”…

… to przestrzeń, gdzie chcemy wspierać dzieci z niepełnosprawnością oraz ich rodziców i opiekunów. Jest to przede wszystkim miejsce, które istnieje dzięki naszym wolontariuszom – bez nich wolontariatu po prostu nie ma.  

To właśnie dzięki nim Centrum prężnie się rozwija już od 2012 roku. Inicjatywa wolontarystyczna w „Promyku Słońca” powstała w ramach  projektu „Promyk Słońca na co dzień”, współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Idea Centrum zrodziła się z długofalowych kontaktów z dziećmi z niepełnosprawnością oraz ich rodzinami w  placówkach edukacyjnych należących do Fundacji, w poradni oraz podczas projektów i kampanii organizowanych przez „Promyk Słońca”.

Nasi Wolontariusze

W „Promyku”  zależy nam, by wolontariusze byli tak samo dla nas, jak i my dla nich. Liczymy więc na ich pomoc dla dzieci z niepełnosprawnością i ich rodziców, ale też chcemy, by rozwijali się dzięki naszym warsztatom, szkoleniom, by znajdowali nowe inspiracje podczas spotkań motywacyjnych, by dzielili się swoimi uwagami, by znajdowali oparcie w pomocy terapeutycznej, którą oferujemy tym, którzy „zastygli” lub „nie przełamali się” jeszcze w swoim wolontariacie. Chcemy też, by wolontariat był indywidualny dla każdego. Jako że oferujemy przeróżne formy wolontariatu (o tym poniżej), staramy się, by wolontariusz znalazł się w odpowiednim miejscu, na odpowiednim etapie i by z biegiem czasu przystępował do kolejnych form wolontariatu, które niosą ze sobą nowe wyzwania. Szczycimy się również tym, że kilkoro z naszych długofalowych wolontariuszy zasiliło wykwalifikowaną kadrę jako specjaliści w różnych dziedzinach związanych z działalnością Fundacji „Promyk Słońca”.wolontariusze1 To Promyczki, które ogrzewają,
światłem zalewają,
radością zarażają.

Swój czas poświęcają,
ale od dzieci również wymagają.
Pomysłami z rękawa rzucają,
tysiące obowiązków mają
i kariery rozwijają.

Psycholog, informatyk, pedagog, logopeda
każdy specjalista, jakiego trzeba.
Gdy Promyczki się zbierają,
prawdziwe ognisko rozpalają.
Są Promyki – jest moc,
bo radośnie niosą pomoc


Jakie formy Wolontariatu?

Oferujemy wolontariat:
  • rodzinny – wolontariusze odwiedzają dziecko z niepełnosprawnością w domu, mają możliwość, po konsultacji z rodzicem, zastosowania w praktyce teorii poznanych w czasie studiów (np. elementów logopedii, pedagogiki, terapii zajęciowej itp.), Odwiedziny mogą również polegać na zabawie, pójściu na spacer, czytaniu książek, pomocy w odrabianiu lekcji, wyjściu do lekarza z dzieckiem i rodzicami  itd.
  • przedszkolny/szkolny – wolontariusz asystuje podczas zajęć w przedszkolu/szkole „Promyk Słońca”. Po uzgodnieniu z nauczycielami może prowadzić własne zajęcia, zabawy, itp. Może grasz na jakimś instrumencie lub masz interesujące hobby? Dzieci uwielbiają poznawać nowe rzeczy. Energia i inicjatywa zawsze są w cenie!
  • okazjonalny – wolontariusze biorą udział w akcjach organizowanych przez „Promyk Słońca” (Mikołajki, Jasełka, wycieczki, grupy wsparcia itd.)
  • zajęcia grupowe – wolontariat ze specjalistami (psycholog, logopeda, fizjoterapeuta, pedagog) na zajęciach grupowych z dziećmi.
  • mamy również Wolontariat Juniora (niepełnoletni wolontariusze), a obecnie pracujemy nad wprowadzeniem Wolontariatu Seniora – bo dzieci i seniorzy potrafią stworzyć bardzo dobrą drużynę!

Formularz dla kandydata na wolontariusza

Wolontariat zagraniczny – AIESEC w „Promyku”
Już drugi raz gościmy w promykowym przedszkolu wolontariuszy z różnych zakątków świata w ramach programu AIESEC. W sierpniu 2016 roku mieliśmy przyjemność spędzić dwa tygodnie w towarzystwie Sary z Macedonii, Rosario z Włoch i Toma z Australii. Nasze przedszkolaki posmakowały pizzy z rąk prawdziwego Włocha, posłuchaliśmy o zimie australijskiej w środku lata i przekonaliśmy się, że język macedoński jest bardzo podobny do polskiego. W styczniu 2017 roku zagościły u nas dwie sympatyczne studentki – z Chin oraz Tajlandii. Co ciekawe, Lilapat z Tajlandii na co dzień mieszka i studiuje w Wietnamie! Jesteśmy jeszcze w trakcie wizyty Lilapat i Catherine, ale już dzieci zasmakowały w makaronie jedzonym autentycznymi pałeczkami prosto z Chin :-) Zachęcamy „Promykowych” wolontariuszy w przedszkolu do zaangażowania się w aktywności związane z pobytem naszych gości w Polsce. Kuszące dla amatorów Orientu : -)


Piszą o nas!

Cieszymy się, że dzięki Miejskiemu Centrum Wolontariatu, który wydaje Gazetę Wolontariatu, możecie przeczytać nasz artykuł i dowiedzieć się czegoś więcej o wolontariacie i naszych wolontariuszach. Co ich motywuje? Jakie mają marzenia? Jak rozumieją wolontariat? Co więcej, Gazeta Wolontariatu to dolnośląski wolontariat w pigułce. Poczytajcie i zainspirujcie się.
GazetaWolontariatu 1
Wolontariat – jak się zaangażować?

Dlaczego więc nie spróbować? Jest wiele powodów, by się zaangażować! Wysiłki naszych wolontariuszy są nie tylko piękną  postawą obywatelską, ale także sposobem dla osób młodych na zdobycie kwalifikacji i wiedzy, wstęp na rynek pracy oraz, dla osób starszych, na podzielenie się swoim doświadczeniem, reaktywizację zawodową i stworzenie nowych perspektyw.
Wystarczy przesłać wypełniony formularz i umówić się na krótką rozmowę w Centrum Wolontariatu, której celem jest poznanie kandydat-a/ki oraz jego/jej zdolności i preferencje co do formy wolontariatu. To bardzo ważne, bo „pozornie niepozorna” umiejętność może się okazać supermocą w wolontariacie przedszkolnym lub domowym.
Zgodnie z wymogami SANEPID każdy wolontariusz musi posiadać książeczkę sanitarno-epidemiologiczną. Potrzebne będą również referencje z dwóch źródeł oraz certyfikat ukończenia kursu pierwszej pomocy. Referencje mogą być kopią wcześniejszych listów rekomendacyjnych lub opinii stażowych. Najważniejszą częścią rozmowy jest znalezienie dla kandydata/ki odpowiedniej formy wolontariatu, odpowiedniego domu, lokalizacji, itd. Każdy posiada unikatowe zdolności i chcemy, aby były one optymalnie wykorzystane.

 
Drodzy Rodzice!

Czy marzycie o chwili na załatwienie najpotrzebniejszych spraw – urząd, zakupy, obiad, wizyta lekarska? Czy przydałoby się Wam dodatkowe wsparcie psychologiczne, logopedyczne, pedagogiczne bądź fizjoterapeutyczne dla Waszego dziecka?

Centrum Wolontariatu „Promyk Słońca” oferuje Wam sposób na zdobycie tych dodatkowych minut i pomoc dla Waszych pociech. Jedną z form „Promykowego” wolontariatu jest wolontariat rodzinny, gdzie wolontariusz odwiedza dziecko w domu. Wolontariusz rodzinny może np. towarzyszyć rodzicom dzieci z niepełnosprawnością w wyjściach do lekarza lub na rehabilitację, odrobić lekcje, pobawić się, wyjść na spacer lub pomóc w czynnościach pielęgnacyjnych. Wielu spośród naszych wolontariuszy to studenci lub absolwenci medycyny, pedagogiki, pedagogiki specjalnej, psychologii, fizjoterapii lub pokrewnych kierunków. Są więc młodymi ekspertami w swojej dziedzinie, chętnymi do wykorzystania wiedzy w praktyce. Chcą również po prostu spędzić trochę czasu z Waszym dzieckiem, pobawić się z nim, poznać je, nawiązać ciepły kontakt. Niejednokrotnie wolontariusz staje się niczym starsza siostra/brat czy przyjaciel dla Waszego dziecka.
Bardzo zachęcamy rodziców i wolontariuszy do otwartej komunikacji na temat dzieci, ich osobowości, zainteresowań, trudności, nietypowych zachowań, itd. Wspólnie ustalcie plan wizyt, rozmawiajcie o przebytych terapiach, zmianach, które nastąpiły w czasie, postępach, itd. Wolontariusz może zaproponować rodzicom elementy wiedzy specjalistycznej do zastosowania podczas wizyt. Rodzice mogą powiedzieć wolontariuszom, jakie ćwiczenia utrwalały efekty poprzednio prowadzonych terapii.
Wolontariat rodzinny to bardzo wyjątkowy wolontariat, w którym rodzice i wolontariusze odgrywają równie ważną rolę i ściśle ze sobą współpracują. Rodzic posiada bezcenną wiedzę o historii niepełnosprawności i bliski kontakt, bo przecież codziennie przebywa z dzieckiem, natomiast wolontariusz ofiaruje swoją fachową wiedzę i czas, który spędza z dzieckiem w domowym zaciszu.

Jak zgłosić chęć uczestnictwa w wolontariacie domowym? Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dla rodzica i przesłać go elektronicznie lub przynieść osobiście do Fundacji (dane kontaktowe poniżej). Chętnych prosimy również o zapoznanie się i podpisanie Regulaminu Centrum Wolontariatu.

Formularz zgłoszeniowy dla rodziców/opiekunów
Regulamin korzystania z usług Centrum Wolontariatu

Grupy wsparcia dla rodziców

Wiemy, że opieka nad dzieckiem z niepełnosprawnością angażuje rodziców i opiekunów przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Wśród rehabilitacji, zajęć dodatkowych i innych obowiązków pojawiają się pytania, na które brakuje odpowiedzi i problemy, dla których trudno jest znaleźć rozwiązanie. Z myślą o rodzicach dzieci z niepełnosprawnością powstała idea grup wsparcia, czyli spotkań rodziców i opiekunów ze specjalistami, podczas których rodzice mogą podzielić się doświadczeniami i skorzystać z wiedzy ekspertów. Więcej informacji udziela Koordynator Centrum Wolontariatu (dane poniżej).


Koordynator Centrum Wolontariatu:
Paulina Kühn
Fundacja „Promyk Słońca"
ul. Swobodna 8a,
50-088 Wrocław
V piętro, Pokój 502
tel.: 665 414 669
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.