Integracyjny Żłobek

Integracyjny Żłobek "Promyk Słońca"
ul. Manganowa 10, 53-441 Wrocław

Ze wszystkich rzeczy dla dziecka najważniejsza jest miłość…" (Maria Montessori)


Uczymy naszych podopiecznych samodzielności, odpowiedzialności i miłości do świata. Pomagamy im w rozwijaniu indywidualnych cech osobowości, kształtowaniu charakteru, zdobywaniu wiedzy, umiejętności i zdolności. Stosujemy się do przesłania metody Montessori – apelu dziecka do wychowawcy –„pomóż mi zrobić to samodzielnie”.

W naszym żłobku zapewniamy
 • ciepłą, domową atmosferę w przytulnych, ciekawie urządzonych salach
 • opiekę życzliwego, wykwalifikowanego personelu
 • zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem oryginalnych zestawów pomocy dydaktycznych (materiału Montessori)
 • zajęcia manualne i plastyczne
 • zabawy z piosenkami i muzyką
 • smaczne i zdrowe posiłki
 
DSC01518 DSC01454

Integracja

Dzieci ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi znajdują się dodatkowo pod opieką psychologa, logopedy, pedagoga specjalnego i rehabilitanta. Uczestniczą w rehabilitacji, której program ustala zespół specjalistów uwzględniający specyficzne potrzeby i stan zdrowia dziecka.

Do naszego żłobka uczęszczają dzieci w wieku od 20. tygodnia do 3 lat, w tym dzieci z różną niepełnosprawnością i szczególnymi potrzebami, np. alergiami pokarmowymi. Oprócz zdobywania umiejętności odpowiednich do swojego wieku nasze dzieci w trzech grupach integracyjnych uczą się empatii, tolerancji i szacunku wobec innych.

Każde dziecko w naszym żłobku ma doskonałe warunki do kształtowania zainteresowań i zdobywania nowych umiejętności. Co miesiąc przygotowujemy bogaty kalendarz imprez, m.in. teatrzyki, spotkania zdrowotne z Kangurkiem Olkiem, indywidualne konsultacje z rodzicami, zabawę karnawałową, imprezy z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dnia Rodziny, piknik połączony z zakończeniem roku. Wprowadzamy dzieci w świat kultury i nauki. W naszej placówce realizujemy ideę integracji. Pobyt w żłobku to okres kształtowania prawidłowych postaw wobec drugiego człowieka. W tym wieku dzieci nie mają uprzedzeń, reagują na inność swoich kolegów i koleżanek w sposób naturalny. Uczą się udzielać pomocy, ale także korzystać ze wsparcia innych. Kontakty, wspólna zabawa i wymiana doświadczeń jest niezwykle ważna dla wszystkich dzieci, niezależnie od stanu ich zdrowia. Nabór dzieci do grup integracyjnych oparty jest na zasadzie dobrowolności i akceptacji idei integracji przez rodziców.

DSC01202 DSC01269

"Tak jak nikt nie może za dziecko rosnąć, tak nikt nie może za nie rozwijać się duchowo, emocjonalnie i psychicznie." (Maria Montessori).

Zajęcia dodatkowe
 • czwartek: muzykoterapia z rytmiką
 • piątek: język angielski
Metody wspierające

W pracy z dziećmi stosujemy szereg metod wspierających rozwój. Są to m.in.:
 • Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Celem tych zajęć jest rozwijanie aktywności ruchowej, pokonywanie trudności i lęków.
 • Elementy pedagogiki Marii Montessori. W oparciu o materiał dydaktyczny opracowany przez Marię Montessori dla dzieci niepełnosprawnych prowadzona jest terapia zajęciowa, której celem jest rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania, życia w integracji i pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Ćwiczenia codziennego życia, związane z samoobsługą, zwyczajami, normami społecznymi oraz troską o środowisko doskonalą koordynację ruchową, uczą konkretnych umiejętności oraz sposobów zastosowania ich w życiu.
 • Chusta animacyjna. Ta duża, kolorowa chusta (spadochron) przyciąga wzrok, wzbudza ciekawość dzieci i dorosłych. Rozwija wyobraźnię, pozwala lepiej się poznać. Zabawy z chustą odbywają się w dużej sali lub w plenerze.
 • Bajka terapeutyczna. Pomaga dzieciom nieśmiałym, którym brakuje wiary we własne  możliwości. Jej celem głównym jest wyciszenie, odprężenie, uspokojenie dziecka. Pomaga również w obniżeniu lęku, dowartościowuje, buduje pozytywne emocje, przekazuje odpowiednio wiedzę o sytuacjach lękowych i wskazuje sposobów radzenia sobie z nią.
 
DSC01494 DSC01395
 
"Dziecku trzeba pomóc tam, gdzie zaistnieje taka potrzeba. Nadmiar pomocy przeszkadza dziecku" (Maria Montessori)

Program edukacyjny

Żłobek „Promyk Słońca”  realizuje program „Przedszkole Żyrafki” wydawnictwa Olesiejuk. Jest to seria czterech książeczek z naklejkami.

Praktyki dla opiekunek dziecięcych

Promyk Słońca jest miejscem otwartym dla innych, dlatego chętnie podejmuje współpracę z innymi instytucjami, przyjmując na praktyki słuchaczy kształcących się w zawodzie opiekunka dziecięca z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Dodatkowo w żłobku bardzo mile widziani są wolontariusze chcący poświecić swój wolny czas na rzecz innych.

Akcja „Nakrętkowo dla Majki”

Dzieci w naszym żłobku biorą udział w zbiórce plastikowych nakrętek na rzecz Mai, cierpiącej  na mózgowe porażenie dziecięce, padaczkę lekooporną i zaburzenia rozwoju motorycznego.

Bezpieczeństwo

Uczymy naszych podopiecznych samodzielności i zasad bezpieczeństwa: dzieci spotykają się ze strażakami,  uczestniczą w próbnych ewakuacjach, dowiadują się, jak należy się zachować w rozmaitych sytuacjach, na przykład na wypadek spotkania z groźnym psem albo jak połączyć się z numerem alarmowym.

Opieka nad dziećmi: od poniedziałku do piątku w godz. 6.00 – 17.00


Z przyjemnością informujemy, że Fundacja Promyk Słońca od września realizuje zadanie pod nazwą "Organizacja i zapewnienie opieki nad dziećmi z terenu Wrocławia w wieku do lat 3, w tym nad dziećmi niepełnosprawnymi lub dziećmi wymagającymi szczególnej opieki, sprawowanej w żłobku o charakterze integracyjnym, zlokalizowanym w obrębie Grabiszyn – Prowadzenie Integracyjnego Żłobka „Promyk Słońca”

Termin realizacji zadania: od 01-09-2016 do 31-08-2017   
Ilość miejsc w żłobku: 60

Na realizację zadania Gmina Wrocław przyznała dofinansowanie w wysokości 504 675,00zł.
logowroclaw

www.wroclaw.pl

Organ nadzorujący pracę Integracyjnego Żłobka „Promyk Słońca”
Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia
Sekretariat WZD tel. 071/777-86-99, fax: 071/777-79-94; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 

www.wroclaw.pl